Velayet Değişikliği Dava Dilekçesi

Boşanma davalarında çocuğun kimle yaşayacağına ilişkin verilen velayet, kesin hüküm niteliğinde olmadığı için hayatın olağan akışı içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Boşanma sonrası çocuğunun velayeti eski eşi tarafından alınan bireyler, istedikleri zaman velayet değiştirme davası açabilirler. Fakat burada velayet değişikliği yapılabilmesi için haklı nedenlere sahip olunması gerekir. Boşanma davalarında olduğu gibi velayet değişikliği davası içerisinde de çocuğun menfaatleri göz önünde bulundurulur. Yani açılacak olan velayet değişikliği davası içerisinde hakim çocuğun hangi şartlarda yaşayacağı çocuğun yaşam koşullarının ne yönde değişeceği üzerinde durarak velayet değişikliğine karar vermektedir. Bu yazımızda velayet değişikliği davası dilekçesi ve velayet değiştirme dilekçesi hususunda bilgiler vereceğiz.

Velayet Değişikliği Davası Dilekçesi

Velayetin eski eşten tekrar alınabilmesi için haklı gerekçeler ile velayet değiştirme davası açılması gerektiğininden bahsetmiştik. Velayet değişikliği açısından haklı olarak öne sürülecek nedenler, her dava için farklılık gösterebilir. Bunlardan bir kaç örnek vermek gerekirse, çocuğun velayetini alan eşin çocuğa şiddet uygulaması, çocuğa gerekli ilgi ve alakayı göstermekten imtina etmesi ya da velayeti tekrar eski eşinden alacak olan bireyin çocuğa daha iyi bir gelecek sunması velayet değişikliği davası için öne sürülebilir. Velayet değişikliği davası dilekçesi içerisinde, davacının haklı nedeni mantık çerçevesinde ayrıntılı olarak ifade etmesi gerekir. Açılacak olan velayet değiştirme davasında taktir hakimin olup, hakim kanaati çocuğun velayetinin değiştirilmesi adına belirleyicisidir. Bu yüzden velayet davası açacak olan kişilerin hukuki süreci kusursuz yönetmeleri gerekir.

Velayet Davası Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Velayet davası açacak olan birey için, davanın nasıl yürütüleceğini belirleyen unsur, velayet davası dilekçesi olmaktadır. O nedenle, velayet değişikliği davası dilekçesi hukuki anlamda geçerli olacak şekilde hazırlanmalı ve dava için öne sürülecek velayet değiştirme nedenleri doğru seçilmelidir. Velayet değişikliği hakim nazarında çocuğun daha iyi şartlara kavuşmasına bağlı olacağından, velayet davası dilekçesi etkili bir şekilde doldurulmalıdır. Bu noktada uzman bir velayet avukatı tarafından destek alınması hatta mümkünse dava sürecinin de avukat ile yürütülmesi önerilir.

Velayet Değişikliği Dava Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Velayet Değişikliği Dava Dilekçesi içerisinde bireyler mutlaka haklı bir gerekçeye dayanarak davalarını açmalıdırlar. Burada çocuğun menfaatleri göz önüne alınarak velayetin değiştirilmesi kararı verileceğinden dolayı bu noktaya dikkat çekilmesi gerekir. Örneğin velayeti almak isteyen bireyin çocuğa daha iyi bir eğitim sağlayacağı, çocuğa huzurlu bir aile ortamının sağlanacağı gibi vurgular yapılmalı ve dava dilekçesi içerisinde çocuğun mevcut durumunun iyi olmadığı bunun düzeltilmesi gerektiği üzerinde durulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>