Terk Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

4721 Sayılı Türk Medeni Kanun hangi hallarde boşanma davası açılabileceğini açıkça ifade etmektedir. Buna göre eşlerden birisinin ortak ikamet edilen konutu terk etmesi durumunda terk nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma davası açılırken her boşanma nedeni kendisine has prosedürleri içerecektir. Terk nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için de farklı bir prosedür izlenmektedir. Terk nedeniyle boşanmak için evi terk eden eşe 4. ayda eve dönmesi için ihtar yapılmaktadır. İhtarın ardından 2 ay içerisinde eşin eve dönmemesi durumunda terk nedeniyle boşanma davası açılabilir. Terk nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlarken bireylerin üzerinde durmaları gereken önemli hususlar vardır.

eşin evi terk etmesi nedeniyle boşanma

eşin evi terk etmesi nedeniyle boşanma

Terk nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde hukuki sebep olarak Türk Medeni Kanunu 164. maddesi öne sürülmekle birlikte evi terk eden kişinin hangi tarihte evi terk terk ettiği ve hangi tarihte bu kişiye geri dönmesi amacıyla ihtar çekildiği belirtilmelidir. Eşin evi terk etmesinin üzerinde 4 ay geçmesi durumunda çekilecek olan ihtar ancak mahkeme yoluyla yapılabilir, onun dışında bireysel olarak kişiye eve dönmesi yönünde yapılan ikazlar hukuki açıdan geçerli olmamaktadır.

Terk nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde boşanma davasını açacak olan kişi, varsa iştirak ve tedbir nafakası ile ilgili talebini açıkça ifade etmelidir. Bu hususta hakim boşanma davası devam ederken boşanma davası açan kişinin mağduriyetinin bir nebze de olsa giderilebilmesi için nafakaya hükmedecektir.

Terk nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlarken birey evliliğine dair açıklayıcı bilgiler vermelidir. Örneğin hangi tarihte evlendiği ne kadar süredir evli olduğu, eşin ev içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirip getirmediği, hangi sebeple evden ayrıldığı… gibi

Terk nedeniyle boşanma dilekçesi yalnızca evi terk eden eş için değil, eşini evden kovan, eşinin eve girmesini engelleyen, evin kilidini değiştiren, eşi ailesine bırakan ve geri almayı reddeden kişiler için de boşanma davası sürecinde hazırlanması gerekir.

Terk nedeniyle boşanma davalarında bireyler hukuki süreci doğru yürütmek durumundadırlar. Hukuki sürecin doğru yürütülmemesi, yalnızca boşanma davası süresini değil boşanma davası sonucunu ve boşanmadan doğacak hakların korunması gibi unsurları da etkilemektedir.

Terk nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlayacak kişilerin bu süreçte hukuki destek almaları önerilir. Özellikle internette bulunan terk nedeniyle boşanma dilekçesi örneği gibi hukuki altyapıdan uzak dilekçelerde uzak durulması gerekir. Zira bu tip örnekler bireylere boşanma sürecinde yarardan çok zarar getirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>