Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi

Boşanma aşamasında gerekli belgelerin başında, davanın açılabilmesi için başvuru esnasında verilecek olan boşanma dilekçesi yer alır. Boşanma taraflar açısından karmaşık bir süreç olup hukuki anlamda doğru bir süreç yönetimi yapılmaması durumunda davanın reddi söz konusu olabilmektedir. Diğer yandan boşanma davasının yanlış yürütülmesi dava sonucunda çocuğun velayeti, mal paylaşımının yapılması, nafaka ve tazminat talepleri gibi hususlarda hak kaybı yaşanması sonucunu doğuracaktır. Bu yazımızda tek taraflı boşanma davası açmak isteyen kişiler açısından tek taraflı boşanma dilekçesi hazırlanması, tek taraflı boşanma dilekçesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve boşanma dilekçesinin önemi üzerinde duracağız.

Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma dilekçesi açılacak olan boşanma davasının nasıl bir süreç olacağını belirleyen temel unsurlardan birisidir. Bu noktada tek taraflı boşanma dilekçesi içerisinde davayı açacak olan kişi, bu boşanma davasını hangi hukuki sebebe dayandıracağı, boşanma sonrası hak ve taleplerinin ne olacağı, boşanmayı getiren tutum ve davranışların nasıl gerçekleştiği gibi bilgileri hukuka uygun bir dille anlatmak durumundadır. Aksi halde mahkemeye sunacağı tek taraflı boşanma dilekçesi, eksik ve yanlışlıklar ile dolu ise hem dava süreci daha karmaşık olacaktır hem de dava sonunda hak kaybı yaşanabilecektir.

Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boşanmalarda eşlerin uzlaşmazlık içerisinde olması durumunda tarafların boşanma sonrası taleplerinde hak kaybı yaşanması olasılığı yüksektir. Örneğin boşanma da her iki taraf da müşterek çocuğun velayetini talep edebilmektedir. Gerek anne gerekse de baba çocuğundan ayrılmak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda etkili bir boşanma davası süreci yürütülmesi gerekir. Bunun ilk adımı olarak da davanın açılabilmesi için gerekli olan tek taraflı boşanma dilekçesi olmaktadır. Tek taraflı boşanma dilekçesi hazırlarken mutlaka hukuki anlamda kusursuz bir dilekçe ile davanın açılması önerilir. Kusursuz bir boşanma dilekçesi için ise, hukuki bilgi ve deneyime ihtiyaç duyulacaktır. Tek taraflı boşanma dilekçesi hazırlanması aşamasında uzman bir boşanma avukatı tarafından alacağınız hukuki destek size hem davanın açılması aşamasında hem de davanın yürütülmesi aşamasında kolaylık sağlayacaktır.

Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Örneği

Boşanma sürecinde yapılan hataların başında davayı açacak olan kişinin tek taraflı boşanma dilekçesi örneği üzerinden kendi davasını açması gelmektedir. Her evlilik kendi iç dinamiklerine sahiptir. Bu durumda boşanmalar da birbirinden farklı olmaktadır. Boşanmayı getiren olaylar, tarafların bu olaylar karşısındaki tutum ve davranışları her evlilikte farklıdır. O nedenle tek taraflı boşanma davası açılırken kendi durumunuza uygun bir dilekçe ile davayı açmanız gerekir. İnternet üzerinde kolaylıkla bulabileceğiniz boşanma davası dilekçe örneği kim tarafından nasıl yazıldığı belli olmayan belgelerdir ve hukuki anlamda geçerliliği de tartışma konusudur. O yüzden kendi dava sürecinize özel olarak boşanma dilekçesi hazırlamanız hem davanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi hem de herhangi bir hak kaybı yaşanmaması adına size mutlak fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>