Tehdit Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Evlilik birliği içerisinde eşlerden birisinin diğer eşi ölümle tehdit etmesi,eşe karşı şantaj yapması gibi durumlar, boşanma nedeni olarak sayılmaktadır. Tehdit nedeniyle boşanma davası açılırken, davanın açılabilmesi için hazırlanacak boşanma dilekçesi davanın seyrini direk olarak etkilemektedir. O yüzden tehdit nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlanırken mutlaka uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek alınması önerilir.

 

Tehdit Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Tehdit nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlayacak olan kişiler, maruz kaldıkdıkları tehditin boyutuna göre boşanma davası içerisinde hakimden tehdidin ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirlerin işletilmesini talep edebilmektedirler. Bu noktada davanın açılabilmesi için yazılacak olan tehdit nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde tehditin boyutu ele alınmaldır. Örneğin eşi ölümle tehdit etme davranışı nedeniyle boşanma davası açıldığında hakim tehdit edilen kişinin korunmasına yönelik tedbirler alır. Tehdit eden kişinin evden uzaklaştırılması, tehdit eden kişinin, davayı açan kişiye, davacının ailesine, iş yerine, çocuklara… gibi tehditin devam edebileceği kişi yada kurumlara yaklaşmasının engellenmesi sağlanmak amacıyla tedbirler alabilir. Ya da tehdit eden kişinin madde ve alkol bağımlısı olması durumunda bu kişinin tedavi edilmesi için gerekli işlemlerin başlatılmasını sağlayabilir. Bunun dışında tehdit eden kişinin varsa silahının alınması, görevi itibari ile silah taşıması gerekiyorsa (örneğin güvenlik görevlisi) silahının bağlı olduğu kuruma teslim edilmesi gibi tedbirler alınabilir. Tehdit nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlanırken tehditin boyutu doğru olarak belirtilmelidir.

Tehditin boyutuna ilişkin bilgi verilirken, dayak, darp gibi unsurlar varsa hatane raporu olduğu boşanma dilekçesi içerisinde belirtilebileceği gibi, bu davranışlara tanık olan kişilerin varlığı da belirtilebilir.

Tehdit nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlayacak kişiler, bu süreçte boşanma dilekçesinin hukuki altyapısını doğru bir şekilde yerine getirmelidirler. Aksi durumda boşanma süreci uzayacağı hatta boşanma davasının reddedilebileceği göz önüne alınmalıdır. Boşanma dilekçesi hazırlanırken mutlaka yaşanılan durumlara ilişkin bilgi verimelidir. Bu süreçte yapılan en büyük hatalar, bireylerin tehdit nedeniyle boşanma dilekçesi örneği üzerinden davalarını açmaları olmaktadır.

 

Tehdit Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Örneği

Tehdit nedeniyle boşanma dilekçesinin hazırlanması aşamasında bireylerin başka bir dilekçe üzerinden bu davayı açmaları onlara yarar yerine zarar getirecektir. Bilinmelidir ki her evlilik kendi iç dinamiklerine sahiptir. O yüzden boşanmayı getiren unsurlar da her dava için ayrı olacaktır. Bu noktada bireylerin tehdit nedeniyle boşanma dilekçesi örneği yerine kendi durumlarını ifade eden boşanma dilekçesi ile boşanma davası açmaları önerillir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>