Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Şiddetli geçimsizlik kavramı halk dilinde eşlerin evlilik içerisinde anlaşamamaları olarak dile getirilmektedir. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından açılacak boşanma davasında öne sürülmesi gereken hukuki gerekçe ise “evlilik birliğinin temelden sarsılması” olmalıdır. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle belirtilmesi gereken konu, boşanma dilekçesi açılacak boşanma davasının iskeletini oluşturur ve boşanma sürecini direk olarak etkilemektedir. O nedenle hukuki altyapıya uygun bir boşanma dilekçesi hazırlanması gerekir.

 

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Medeni Kanun hangi durumlarda boşanma davası açılabileceği açıkça ifade etmektedir. Aile birliği içerisinde yaşanılan şiddetli geçimsizlik durumu, evlilik birliğinin temelden sarsılması kapsamında değerlendirilmektedir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenmeyecek şekilde sarsıldığı durumlarda bireylerin boşanma davası açabileceğinin altını çizmektedir. O nedenle şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma dilekçesi açarken kanunun 166. maddesi, boşanma dilekçesinde haklı boşanma nedeni olarak gösterilmelidir.

 

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası

 

Şiddetli Geçimsizlik Yaşanan Durumların Belirtilmesi

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılacak boşanma davası için hazırlanacak olan boşanma dilekçesinde kişi, eşi ile yaşadığı durumları ayrıntılı olarak açıklamalıdır. Örneğin eşinin aşırı kıskanç olması, eşinin kendisine ve çocuklara karşı ilgisiz olması, eşinin ev işleriyle ilgilenmediği… gibi bir çok durum şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde beyan edilmelidir. Hakim açılan boşanma davasında, boşanmayı getiren olayların araştırılması ve gerekli bilgilerin toplanmasını sağlayarak eşlerin boşanmalarına veya davanın reddine karar verir. O yüzden şiddetli geçimsizlik yaşanılan durumlar ince ayrıntıları ile birlikte ifade edilmelidir.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Dilekçesinde İstek ve Talepler

Boşanma davası açacak kişi, boşanma dilekçesi içerisinde açılan dava sonucunda talep ve isteklerini ayrıntılı olarak belirtmelidir. Bu istek ve talepler boşanmanın maddi sonuçları ya da manevi sonuçları olabilir. Örneğin ortak çocuğun velayetinin kimde kalacağı konusunda boşanma davası açacak kişi çocuğun velayetini talep edebilir. Ya da boşanma sonrası yaşamın idame ettirilebilmesi için nafaka isteyebilir. Tüm istek ve talepler şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde açıkça ifade edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>