Nafaka Artırma Dilekçesi

Boşanma sonrası hakim eşlerden birisinin diğer eşe düzenli nafaka ödemesine hükmedebilmektedir. Fakat kimi zaman nafakanın yetmediği durumlar ortaya çıkabilmektedir. Aldığım nafaka yetmiyor diyen kişilerin bu süreçte nafaka artırım davası açmaları gerekir. Nafaka artırma açılabilmesi için bireylerin yetkili mahkemeye nafaka artırım dilekçesi ile birlikte bağvuru yapmaları gerekir. Nafaka artırım dilekçesi açılacak olan nafaka artırma davasının iskeletini oluşturur.

Nafaka Nasıl Artırılır?

Bilinmesi gereken nafaka artırımı davası ile artış isteminin karşılanabilmesi için hukuki sebepler ortaya konulmalı ve bu hususta hakim kanaati oluşturulmalıdır. Nafaka artırım davasında öne sürülebilecek farklı neden ve durumlar bulunur. Örneğin hakimin boşanma esnasında ödenmesine hükmettiği nafaka miktarı yıllar içerisinde enflasyon karşısında değer kaybedebilmektedir. Örneğin 10 yıl önce 300 tl nafaka ödenmesi yönünde verilen karar kesin hükümler içermez bu nedenle bu 10 yıl önceki nafaka miktarının artırılması talep edilebilir. Bunun için de nafakasını yükseltmek isteyen kişi nafaka artırım dilekçesi ile birlikte nafaka artırma davası açmalıdır.

Nafaka artırma davası açacak kişilerin iştirak nafakası artırma talepleri için de çocuğun okul yemek, barınma temizlik giyim gibi masraflarının artmasını öne sürerek nafaka artırma davası açmaları mümkündür.

Nafaka Artırma Dilekçesi Yazarken Dikkat!

Nafaka artırma dilekçesi hazırlatmak isteyen bireyler açısından bu süreçte davada kullanılacak dilekçe kişiye özel olmalı ve nafaka artırma isteğini belirtmelidir. O yüzden nafaka artırma dilekçesi örneği gibi gelişi güzel hazırlanmış dilekçelerden uzak durulması önerilir.

Nafaka artırma davası açarak ağırlaşan hayat şartları sonrası aldığı nafakanın yükseltilmesini talep edecek olan kişinin yaşadığı durum ile ilgili olarak nafaka artırma dilekçesi hazırlaması gerekir. Nafaka artırma dilekçesi hukuki altyapıya uygun olarak hazırlanlı ve nafaka artırımına ilişkin talepler ayrıntılı bir şekilde ifade edilmeldir.

Nafaka artırma davası açmak istiyorum diyen kişi ayrıca nafaka artırma dilekçesi içerisinde nafakanın enflasyon verilerine ve tefe tüfe oranlarına göre her yıl artış göstermesini talep edebilir. Bu da ileriki dönemde yeniden nafaka artırma davası açılmasının önüne geçebilmektedir. Bu durumda birey enflasyon karşısında değer kaybeden nafakasını da korumuş olacaktır.  Nafaka artırma davalarında bireyler uzman bir boşanma avukatı ile de iletişime geçerek önceki dönemden kalan ve ödenmemiş nafakalarını da talep edebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>