İyi Bir Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma sürecinde gerekli olan belgelerden en önemlisi boşanma dilekçesi belgesidir. Bu anlamda iyi bir boşanma dilekçesi ile açılacak dava sağlıklı bir boşanma davası geçirilmesini ve bireylerin çocuğun velayeti, mal paylaşımının yapılması, tazminat ve nafaka talepleri gibi tüm hukuki sonuçlarda hak kaybı yaşamasının önüne geçebilecektir. Bu makalemizde iyi bir boşanma dilekçesi için gerekli unsurların ne olduğu ve hukuki anlamda eksiksiz boşanma dilekçesi nasıl hazırlanmalıdır konusu üzerinde duracağız.

İyi Bir Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Boşanma dilekçesi içerisinde en önemli hususların başında öne sürülmesi gereken boşanma nedenleri gelir. Bu noktada evliliği boşanmaya götüren tutum ve davranışların doğru bir şekilde anlatılması kadar Medeni Kanun içerisinde hükmedilen boşanma sebeplerinden yola çıkılması da önem taşır. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma dilekçesi ile terk nedeniyle boşanma dilekçesi birbirinden farklı olmaktadır. Burada iyi bir boşanma dilekçesi yazılırken, ilk üzerinde durulması gereken husus, öne sürülecek olan boşanma sebebinin kanunda yer almasıdır.

İyi Bir Boşanma Dilekçesi İçin Gerekenler Nelerdir?

İyi bir boşanma dilekçesi içerisinde boşanmayı getiren olayların izahı, eşlerin anlaşmalı boşanma yoluna gitmesi durumunda hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü için atıfta bulunma, boşanma sonrası taleplerin ne olduğu, boşanma sürecindeki talepler… gibi tüm boşanma unsurlarına yer verilmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki, boşanmanın unsurları, iyi bir boşanma dilekçesi için gereklidir ve boşanma dilekçesini zenginleştirir.

İyi Bir Boşanma Dilekçesi Evliliğe Özel Olarak Hazırlanmalıdır.

Boşanma davası için bireylerin hazırlayacağı boşanma dilekçesi kendi evliliklerine özel olarak hazırlanmalıdır. Bu süreçte yapılan en büyük hatalardan birisi de boşanma dilekçesi örneği adı altında hazırlanmış olan belgeler ile davanın açılmasıdır. Her evlilikte boşanmaya neden olan olaylar farklı şekilde gerçekleşir. Bu durumda boşanma dilekçesi de evlilikğe özel olarak hazırlanmalıdır. Özellikle kim tarafından hazırlandığı ve hukuki açıdan doğruluğu belli olmayan dilekçeler davanız açısından, iyi bir boşanma dilekçesi olmayabilir. Bu durumda boşanma sonrası hak kaybı yaşanma olasılığı artacaktır. Boşanma davası açacak kişilere tavsiyemiz uzman bir boşanma avukatı ile boşanma sürecinin yürütülmesi olmaktadır. Boşanma avukatları bu süreçte gerek dava için hazırlanması gereken belgelerin hukuka uygunluğu gerekse de diğer prosedürlerin etkili bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>