İlgisizlik Sebebiyle Boşanma Dilekçesi

İlgisizlik sebebiyle boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte davayı açabilmeleri için, davanın açılacağı Aile Mahkemesine boşanma dilekçesi ile başvuru yapmaları gerekmektedir. İlgisizlik sebebiyle boşanma dilekçesi hukuki açıdan doğtu hazırlanmış olmalıdır. Zira boşanma dilekçesi açılacak boşanma davasının iskeletini oluşturmaktadır ve sürecin nasıl işleyeceği boşanma dilekçesi ile belirlenir. Bu yüzden  hazırlanırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Öncelikle ilgisizlik sebebiyle boşanma Medeni Kanun tarafından sayılan özel boşanma nedenleri arasında yer almaz. İlgisizlik kavramı evlilik birliğinin temelden sarsılması kapsamında değerlendirilmektedir. O nedenle ilgisizlik sebebiyle boşanma dilekçesi hazırlanırken 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 166. maddesi uyarınca “evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebiyle boşanma” hukuki sebep olarak öne sürülmelidir.

Söz konusu kanun maddesine göre ortak yaşamın kurulması taraflardan beklenmeyecek şekilde sarsılmış ise boşanma davası açılabilmektedir. İlgisizlik de evlilik birliğini temelden sarsan durum olarak öne sürülmeli ve boşanma davası açacak kişi ortak yaşamın kurulmasının imkansız olduğuna dair hakim kanaati oluşturmalıdır. Bu da öncelikle hukuki açıdan doğru şekilde hazırlanmış boşanma dilekçesi ile mümkündür. Boşanma dilekçesinin doğru yazılmamış olması durumunda açılacak boşanma davası süre olarak daha uzun zaman diliminde sonuçlanacağı gibi boşanma davasının reddi kararı da ortaya çıkabilmektedir. Bilinmesi gerekir ki ilgisizlik sebebiyle boşanma davası açacak kişinin açtığı boşanma davası reddedilmesi durumunda birey 3 yıl içerisinde tekrar ilgisizlik sebebiyle boşanma davası açamaz.

ilgisizlik sebebiyle boşanma

ilgisizlik sebebiyle boşanma

İlgisizlik Sebebiyle Boşanma Dilekçesi Hazırlanırken Dikkat!

İlgisizlik sebebiyle boşanma dilekçesi hazırlanırken bireylerin boşanma davası dilekçe örneği baz almaları mutlaka kaçınılması gereken bir davranış olmalıdır. Boşanma davası dilekçe örneği kalıp halinde yazılmış ve hukuki altyapısı olmayan dilekçelerdir. Her evlilik içerisinde kendisine has durumları barındırır. Bu yüzden açılacak olan boşanma davaları da kendisine özgü durumlardan kaynaklanır. O yüzden gelişi güzel yazılmış bir boşanma dilekçesi bireye yarardan çok zarar getirecektir.

İlgisizlik sebebiyle boşanma dilekçesi hazırlanırken mutlaka hukuki bilgi ve tecrübeye sahip boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir. Bireyler maddi durumları el vermekte ise boşanma avukatı tutarak bu süreci yürütmelidirler. Maddi durumları olmayan kişiler ise bulundukları ildeki barolardan ücretsiz avukat tayin edilmesini talep edebilirler. Ne olursa olsun ilgisizlik sebebiyle boşanma dilekçesi hazırlanırken uzman bir boşanma avukatından destek alınması mutlak yarar sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>