Güven Sarsıcı Davranış Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Güven sarsıcı davranışlar evlilik birliğinin temelden sarsılması ile sonuçlanabilmektedir. Boşanma sürecinde bireylerin açacakları boşanma davasında öne sürmeleri gereken boşanma sebebinin hukuki temele uygun olması gerekir. Bu kapsamda “güven sarsıcı davranışlar” boşanma nedeni olarak kabul edilmektedir. Güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlanırken de bu hukuki sebep doğrultusunda bir boşanma dilekçesi hazırlanmalıdır.

Güven Sarsıcı Davranış Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Gücen sarsıcı davranış nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlamak isteyen kişilerin öncelikle hangi davranışların güven sarsıcı nitelikte değerlendirildiğini ve hukuki anlamda hangi boşanma sebebini haklı gerekçe olarak ön sürleceklerini bilmeleri gerekir.
Güven sarsıcı davranış eşler arasında dürüstlük ilkesine ters bir davranıştır. Bu davranışlar, eşe yalan söyleme, gerçeği eşten gizleme, eşine doğru söylememe, eşinden birşeyler saklama.. gibi davranışları ifade eder. Örneğin kadının evlenmeden önce eşinden bakire olmadığını gizlemesi ya da bu konuda yalan söylemesi, boşanma nedeni olarak sayılır. Bir başka örnekte, erkeğin gün içerisinde gittiği yerler konusunda eşine yalan söylemesi, açıklanamayan telefon görüşmeleri, izah edemediği davranışlar… gibi bir çok durum da güven sarsıcı davranış olarak kabul edilir. Güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlarken, davayı açacak kişinin Medeni Kanun 166. Maddesi uyarınca “evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma” gerekçesini öne sürmesi gerekir.

Güven sarsıcı davranışlar evlilik birliğini temelden sarsabileceği gibi ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenmeyecek şekilde bozulmasın zemin hazrlar. O yüzden güven sarsıcı davranışlar nedeniyle boşanmak isteyen kişiler bu durumu haklı boşanma nedeni olarak öne sürebilmektedir.

 

Güven Sarsıcı Davranış Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Örneği

Güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlamak isteyen kişilerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alması önerilir. Boşanmayı getiren olayların her evlilikte farklı şekilde ortaya çıktığına daha önce değinmiştik. O yüzden her boşanma sürecinin değişkenleri de farklı olmaktadır. Bu noktada bireylerin kendi durumlarını ifade eden bir boşanma dilekçesi ile birlikte dava açmaları önerilir. Güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde yapılacak hatalar, boşanma davasının reddine neden olabilir. Bu durumda boşanma iradesi gösteren kişinin 3 yıl boyunca tekrar aynı nedenle boşanma davası açması da mümkün olmamaktadır. Özellikle “boşanma dilekçesi örneği” gibi internet üzerinde kolaylıkla bulunabilecek, gelişi güzel yazılmış, hukuki anlamda bir faydası olmayacak belgelerden uzak durulması önerilir. Bu tür belgeler, hukuki bilgiye sahip olup olmadığı belirsiz olan kişiler tarafından hazırlanabilmektedir. Neticede güven sarsıcı davranış nedeniyle boşanma dilekçesi örneği üzerinden davasını açan kişiye yarardan çok zarar getirebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>