Darp Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Boşanma eşlerin evliliği yasal olarak noktalamaları kavramıdır. Bu anlamda 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu haklı nedenlere dayanılarak boşanma davası açılması gerektiğine hükmeder. Evlilik içerisinde eşlerden birisinin diğer eşe uyguladığı fiziksel şiddet boşanma nedeni olarak kabul edilen boşanma nedenleri arasında yer alır. Eşinin uyguladığı şiddet yada darp nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu duruma uygun, darp nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlamaları gerekmektedir. Darp nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlayacak kişiler, hukuki anlamda eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanan boşanma dilekçeleri sayesinde boşanma sürecini sağlıklı yürütebilirler.

 

Darp Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Eşinden fiziksel şiddet gören, eşi tarafından darp edilen, aile içi şiddete maruz kalan kişiler bu sebeple boşanma davası açmak istemeleri durumunda, davanın açılabilmesi için boşanma dilekçeleri ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapmaları gerekir. Boşanma davalarında yetkili mahkeme, eşlerin son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri aile konutunun bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesidir. Aile konutunun bağlı olduğu yerde Aile Mahkemesi yoksa boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemelerine açılabilir. Bu süreçte darp nedeniyle boşanma dilekçesi nasıl hazırlanır diye merak eden kişiler açısından en önemli unsur, dava için öne sürülecek hukuki sebeptir. Hukuki sebebin doğru belirlenmemesi durumunda boşanma davası gerekli ispatın yapılamayacağından dolayı reddedilecektir.

 

Darp Nedeniyle Boşanma Dilekçesi İçerisinde Hukuki Sebep

Türk Medeni Kanunu 166. Maddesi uyarınca evlilik birliği, taraflardan ortak yaşamın devam ettirilmesi beklenmeyecek şekilde sarsılmış ise boşanma davası açılabileceğine hükmetmektedir. Bu noktada eşinden dayak yiyen, eşi tarafından şiddete maruz bırakılan, darp edilen kişiler, evlilik birliğinin temelden sarsılması sonucu boşanma davası açabilirler. Darp nedeniyle boşanma davalarında, bireyler maruz kaldıkları şiddete ilişkin alacakları darp raporunun bulunduğunu boşanma dilekçesi içerisinde beyan edebilecekleri gibi, bu şekilde bir darp raporu yok ise, darp olayına tanık olan kişilerin bulunduğunu da beyan edebilirler.

 

Darp Nedeniyle Boşanma Davalarında Koruma Kararı

Eşi tarafından tehdit edilen, darp mağduru bireyler 6284 sayılı kanun uyarınca boşanma davası sürerken koruma talep edebilmektedir. Hakim aile içi şiddet söz konusu olduğunda, eşi tarafından darp edilen kişinin korunmasına yönelik önleyici tedbirler uygulayabilmektedir. Örneğin eşini darp eden kişinin evden uzaklaştırılması, çocuklardan uzaklaştırılması, eşin çalıştığı yerden uzaklaştırılması, eşin ailesi ve arkadaşlarına yaklaşmasının engellenmesi, telefon internet gibi iletişim araçları aracılığı ile darp edilen kişinin rahatsız edilmesinin engellenmesi… gibi bir çok önleyici tedbir uygulanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>