Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Çekişmeli Boşanma kavramı, boşanma sürecinde tarafların uzlaşma sağlayamamaları sonucu açılan boşanma davasının yürütülme şeklidir. Çekişmeli boşanma davası açarken bireyler Aile Mahkemesine çekişmeli boşanma dilekçesi ile birlikte başvuru yapmalıdırlar. Çekişmeli boşanmalarda taraflar çocuğun velayeti, evlilik içerisinde alınan malların nasıl paylaşılacağı, tazminat ya da nafaka talepleri gibi bir çok konuda uzlaşma sağlayamadıklarından dolayı boşanma davası açacak kişi açısından çekişmeli boşanma dilekçesi oldukça önemlidir.

Çekişmeli boşanma dilekçesi içerisinde bireyler boşanmanın hukuki sebeplerini doğru bir şekilde dile getirmelidir. Yanlış bir şekilde açılacak boşanma davası reddedildiği taktirde aynı nedenle 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açılamaz. O yüzden çekişmeli boşanma dilekçesi açılacak olan boşanma davasının iskeleti olacaktır.

Boşanma davasını açacak olan kişi çekişmeli boşanma dilekçesi içerisinde boşanmayı getiren olayların ayrıntısını vermelidir. Zira boşanmayı getiren olaylar hakkında hakim kimin kusur ne kadar kusur sahibi olduğunu incelemekte ve buna göre karar vermektedir. Boşanma davalarında kusur tazminat ve nafaka gibi maddi unsurları direk olarak etkilemektedir.

Çekişmeli boşanma dilekçesi hazırlanırken dikkat edilecek unsurlardan bir diğeri ise boşanmayı getiren vakalar üzerinde hukuki dayanakların belirtilmesidir. Yani öne sürülen boşanma sebebinin ispatına ilişkin bilgilerin verilmesi gerekir. Bu bilgi boşanmak isteyen kişinin öne sürdüğü savın güçlendirilmesi açısından dikkate alınan bir durumdur.

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Örneği

Çekişmeli boşanma dava dilekçesi örneği arayan kişiler açısından bulunacak örnek boşanma dilekçeleri sağlıklı olmayacaktır. Her evlilik içerisinde kendine has durumları barındırır. O yüzden boşanacak kişiler açısından da boşanmaya neden olan olaylar her boşanmada farklılık gösterecektir. Çekişmeli boşanma dilekçesi örneği ise gelişi güzel hazırlanmış ve kalıp cümleler içerebilmektedir. Bireylerin örnek dilekçeler üzerinden kendi davalarını açmaları sakıncalı olacaktır.

Boşanma zor bir süreçtir ve hazırlanacak çekişmeli boşanma dilekçesi dava sürecini etkileyeceği gibi dava sonunda hak kaybı yaşanması olasılığını da etkilemektedir. Dilekçe içerisinde öne sürülen nedenler, bu nedenler üzerinde kimin haklı olduğunun araştırılması, incelenmesi, kanıtların toplanması, tanık dinlenmesi, ispat için kullanılacak argüman ve belgelerin toparlanması, bilirkişi raporlarının istenmesi… gibi bir çok unsur, çelişmeli boşanma davalarının süresi ve sonucu açısından önemlidir. Boşanma sürecinde tüm bu unsurlara ilişkin prosedürlerin etkili bir şekilde yapılabilmesinin temelini çekişmeli boşanma dilekçesi oluşturmaktadır.

Boşanma davası açacak kişiler boşanma avukatı tutmaları durumunda çekişmeli boşanma dilekçesi avukatları tarafından hazırlanacaktır. Avukat tutmadan boşanma davası açmak isteyen kişilerin ise en azından çekişmeli boşanma dilekçesi hazırlanması aşamasında uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>