Boşanma Dilekçesi Yazma

Boşanma dilekçesi yazma işlemi zor ve karmaşık bir süreçtir. Bu noktada dava için yetkili mahkemenin tespiti, hangi durumların boşanma sebebi olarak sayılacağı ve kanunda belirlenen boşanma sebeplerinin boşanma dilekçesi içerisinde yer alması, boşanma dilekçesinde istek ve taleplerin nasıl belirtileceği, boşanma dilekçesi içerisinde ispat araçlarının nasıl kullanılacağı gibi bilgilere sahip olunması gereklidir. Boşanma dilekçesi yazma işlemi yapacak olan kişiler uzman bir boşanma avukatı ile bu süreci yürütmelidirler.

Boşanma sürecinin avukat ile yürütülmesi zorunlu bir durum değildir. Fakat boşanma dilekçesi boşanma sürecinin en önemli belgelerinden birisidir. Davanın nasıl yürütüleceği, boşanma davasının ne kadar süreceği, boşanmayı getiren olayların ne olduğu ve nasıl ispatlanacağı gibi bir çok önemli konu boşanma dilekçesi içerisinde yer alır. O yüzden boşanma dilekçesi yazma işlemi yapılırken atlanacak bir husus ya da yanlış şekilde hazırlanmış boşanma dilekçesi ile boşanma davası açıldığı zaman bu durumun doğuracağı sonuçlarda olumsuz olacaktır.

Boşanma dilekçesi yazma işlemlerinde yapılacak hatalar sonucu boşanma davası reddedilebileceği gibi dava olması gerekenden daha uzun da sürebilmektedir. Bilinmelidir ki boşanma davasının reddi durumlarının çoğu davanın yanlış bir şekilde açılması ve yürütülmesinden kaynaklanmaktadır. Boşanma davalarının reddi durumunda da bireyler aynı gerekçe ile tekrar boşanma davası açabilmek için 3 yıl beklemekle yükümlüdürler. O yüzden boşanma dilekçesi yazma işlemi mutlaka uzman bir boşanma avukatı tarafından yapılmalıdır.

Boşanma Dilekçesi Yazma Esnasında Yapılan Hatalar

Boşanma dilekçesi hazırlama sürecin yapılan en büyük hata bireylerin internette kolaylıkla ulaşabilecekleri boşanma davası dilekçe örneği üzerinden kendi davalarını açmaları olmaktadır. Her evlilik içerisinde boşanmayı getiren olaylar farklı şekilde cereyan eder. Bu da her boşanmanın birbirinden farklı olduğu sonucunu doğurmaktadır. O yüzden boşanma davası dilekçe örneği yerine bireylerin kendilerine özel olarak hazırlanacak olan boşanma dilekçesi ile birlikte dava açmaları onlara avantaj sağlayacaktır.

Diğer yandan internette bulunacak olan boşanma dilekçesi örnekleri hukuki açıdan yeterliliği tartışmalı belgelerdir. Kim tarafından nasıl yazıldığı belli olmayan bir boşanma dilekçesi yerine uzman bir boşanma avukatı ile boşanma dilekçesi hazırlama daha uygun bir davranıştır. Boşanma dilekçesi hazırlama için hukuki bilgi ve deneyime sahip bir avukattan alınacak yardım boşanma davası sürecine ve sonucuna etki açısından oldukça önemlidir.

Boşanma dilekçesi hazırlama aşamalarında yapılacak hatalardan bir diğeri ise bireylerin yanlış boşanma sebebi seçmiş olmalarıdır. Boşanma sebebi boşanma davasının nasıl yürütüleceğini belirleyen unsurdur. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma ile terk nedeniyle boşanma davaları prosedürler açısından birbirinden farklıdır. Bu noktada boşanma dilekçesi yazma işlemi gerçekleştirirken ispatı mümkün olan ve boşanmayı getirecek yaşanmış bir durumun öne sürülmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>