Boşanma Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Boşanma dilekçesi hazırlamak isteyen bireyler açısından, bu belge açılacak olan boşanma davasının iskeletini oluşturmaktadır ve boşanma davasının seyrini sonucunu direk olarak etkilemektedir. O yüzden davayı açmak isteyen kişi boşanma dilekçesi nasıl olmalıdır yazımızı dikkatlice okumalıdır.

Boşanma davasının hukuki çerçevede yürütülebilmesi ancak gerekli prosedürlerin doğru bir şekilde işletilmesi ile mümkündür. Bu şekilde yürütülecek olan boşanma davası da gerek süre açısından gerekse de boşanma sonrası hakların korunabilmesi açısından son derece önemlidir. Boşanma dilekçesi nasıl olmalıdır diye merak eden kişilerin, boşanma süreci içerisinde atacakları ilk adım boşanma davası için gerekli olan boşanma dilekçesinin hazırlanması aşamasıdır. Burada bireyler boşanma dilekçesi hazırlarken öne sürecekleri boşanma sebebini boşanmayı getiren olayların nasıl gerçekleştiği hakkında izahı, boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarındaki talepleri gibi bir çok hususa doğru bir şekilde değinmelidirler. Boşanma dilekçesinın hukuki altyapısının doğru hazırlanmaması, bir yandan açılacak olan boşanma davasının olması gerekenden daha uzun sürmesine neden olacak diğer yandan ise boşanma sonrası çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka gibi bir çok hususta hak kaybı yşanamasına neden olacaktır. Bu yüzden boşanma dilekçesi nasıl olmalıdır diyen bireyler, uzman bir boşanma avukatı ile boşanma dilekçesi hazırlamalıdırlar.

Boşanma Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Boşanma dilekçesi kişiye özel ya da evliliğe özel olarak hazırlanmış olmalıdır. Her evlilik içerisinde kendisine has dinamikleri barındırır. Bu da boşanmayı getiren olayların her evlilikte farklı olağı anlamına gelecektir. Bu yüzden boşanma davası açacak bireyler boşanam dilekçesi hazırlarken kendi durumlarını ifade eden bir boşanma dilekçesi ile davayı açmalıdırlar. Burada boşanmayı getiren olayların izahı, boşanmadan beklenti ve talepler gibi bir çok husus kişiye özel olacağından gelişi güzel hazırlanmış olan boşanma dilekçelerinden mutlaka uzak durulması gerekir.

Özellikle bireyler internet üzerinden boşanma dilekçesi örneği adı altında hazırlanmış hukuki altyapısı tartışmalı dilekçeler ile dava açmaya kalkmamalıdırlar. Boşanma dilekçesi hazırlanırken uzman bir hukukçudan destek alınması yaşanması muhtemel hak kayıplarını bertaraf edecektir.

Boşanma dilekçesi nasıl olmalıdır diye merak eden kişilerin sıklıkla yaptıkları bir başka hata ise adliye etrafında bulunan arzuhalciler aracılığı ile boşanma dilekçesi hazırlamalarıdır. Burada kalıp halinde hazırlanmış yine hukuki yeterliliği tartışma konusu olan dilekçelerle bireyler boşanma davası açarak, boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarını riske etmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>