Boşanma Dilekçesi Hazırlanırken Dikkat!

Boşanma dilekçesi hazırlamak bilgi ve deneyim gerektiren bir husustur. Bu noktada bireylerin hazırlayacakları “boşanma dilekçesi” hukuka uygun olmalıdır. Bilinmelidir ki boşanma davası açılırken gereken en önemli belge boşanma dilekçesi olmaktadır. Boşanma dilekçesinde kişi hukuki gerekçeyi, boşanma sonrası taleplerini, boşanma sürecini getiren olayların izahını ayrıntılı olarak yapmalıdır. Boşanma dilekçesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Örneğin boşanmayı getiren olaylar ve boşanma sebepleri öne sürülürken mutlaka 4721 sayılı Medeni Kanuna bağlı kalınmalıdır.

Boşanma Dilekçesi Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Boşanma dilekçesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususların temelinde hukuki altyapı vardır. Boşanma süreci zor bir süreçtir ve bireylerin bu süreci en kolay şekilde atlatabilmeleri ancak hukuki anlamda sürecin doğru yürütülmesi ile mümkündür. O yüzden boşanma sebepleri, boşanmadan doğacak “nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat” gibi talepler, boşanmayı getiren olayların izahı ve ispatının yapılması… gibi durumlar mutlaka hukuki çerçeve dahilinde gerçekleştirilmelidir.

Boşanma Dilekçesi Hazırlanırken Avukat Tutulması Gerekir Mi?

Boşanma süreci gerek maddi gerekse de manevi anlamda oldukça zor olabilir. Bu süreçte bireyler hukuki bilgi ve deneyime sahip olmamaları nedeniyle bir çok olumsuzlukla karşılaşacaklardır. O yüzden boşanma avuaktı tutulması önerilir. Boşanma avukatı tutmak zorunlu değildir. Boşanmak istiyorum diyen kişilerin davayı kendileri açmaları ve süreci kendileri yürütmeleri mümkündür. Ancak boşanma avukatı tutulmadan açılacak boşanma davaları, gerek süre olarak gerekse de sonuç olarak bireylere avantaj sağlamamaktadır. Aksine yaşanabilecek hak kayıpları düşünüldüğünde boşanma avukatı tutmak daha akıllıca olacaktır. Örneğin çocuğun velayetinin alınması, tazminat ve nafaka alınabilmesi gibi durumlar için etkili bir savunma yapılması gerekir. Bu konularda bireyler hak kaybı yaşayabilirler. Bunun dışında açılacak boşanma davasının reddi de bireylerin 3 yıl boyunca aynı nedenle boşanma davası açamamalarına neden olur.

 

Boşanma davalarında gerekli belgeler” nedir ve bu belgeler nasıl hazırlanır diye merak eden kişilerin öncelikle davanın açılabilmesi ve yürütülebilmesi için ihtiyaç duyacağı belge boşanma dilekçesidir. Boşanma dilekçesi hukuki olarak doğru hazırlanmalıdır. Boşanma Dilekçesi Hazırlanırken Dikkat edilmesi gereken konular vardır. Örneğin boşanmayı getiren olayların izahının nasıl yapılacağı, hukuki sebebin nasıl öne sürüleceği, boşanma sonrası taleplerin ne olacağı… gibi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>