Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma kavramı eşlerin boşanma sürecinde hızlı ve kolay bir şekilde yasal olarak ayrılmaları adına tüm konularda uzlaşma sağlamaları olarak ifade edilebilir. Boşanmayı ilgilendiren tüm konularda eşlerin uzlaşma sağlayarak evlilik birliğini noktayalabilmeleri için Medeni Kanun boşanma davası açılmasına hükmetmektedir. Bu hususta açılacak boşanma davası da usul ve şekil yönünden “Anlaşmalı Boşanma Davası” olarak adlandırılır. Anlaşmalı boşanma davası açarken davayı açacak olan kişi anlaşmalı boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilmektedir. Anlaşmalı boşanma dilekçesi nasıl yazılır diye merak eden kişilerin bu süreçte hazırlayacağı dilekçenin hukuki altyapısının olması önemlidir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanırken öncelikle eşlerin her konuda mutabık olmaları gerekir. Zira anlaşmalı boşanma gerçekleştirilebilmesi için 4721 sayılı Medeni Kanun, tarafların tüm konularda hem fikir olduklarını beyan ettikleri bir boşanma protokolü imzalamaları şartı aramaktadır.

Eşler her konuda hem fikir olmaları sonucu boşanma davası, yetkili Aile Mahkemesine, Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesine Anlaşmalı boşanma dilekçesi ile birlikte yapılabilir.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken esas unsur bu dilekçenin hukuki çerçevede yazılmasıdır. Zira çoğu zaman boşanma davası usul yönünden yapılan hatalardan dolayı reddedilmektedir. O yüzden bireylere anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanması aşamasında uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilir.

 

Her evlilik içerisinde kendine özgü durumlar vardır. Boşanmayı getiren olayların öne sürülmesi, boşanma nedenleri, boşanmaya neden olacak davranış ve tutumlar ile ilgili olarak hangi tarafın kusurlu olduğu… gibi konular her boşanmada farklı olacaktır. O nedenle anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlarken gelişi güzel yazılmış ve kalıp halindeki boşanma dilekçeleri yerine bireylerin kendi durumlarını içeren bir anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlmaları, davanın seyri ve sonucu açısından önem arz eder. Bu yüzden mutlak suretle anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanırken uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir.

Boşanma davası açacak kişiler açısından bu süreçte boşanma avukatı tutulması zorunlu bir unsur değildir. Fakat Aile Hukuku ve boşanma sürecinin karmaşık olması bu konuda bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Bu süreçte alınacak hukuki destek de bireylere hem boşanma süresi hem de boşanmadan doğacak hakların korunması noktasında mutlak fayda sağlayacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

anlasmali-bosanma-dilekcesi-ornegi-bosanmadilekcesi

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>