Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Boşanma dilekçesi hazırlanken, mahkemeye sunulacak olan dilekçenin hukuki altyapısının doğru bir şekilde yapıldığından emin olunması gerekir. Aldatma nedeniyle boşanma davaları için boşanma dilekçesi hazırlanırken davayı açacak olan kişi boşanma davası için öne süreceği hukuki sebebi, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda yer alan Aldatma (zina) nedeniyle boşanma olarak belirlemelidir. Boşanma dilekçesi açılacak boşanma davasının iskeletini oluştuırmaktadır. O yüzden dilekçe hazırlanırken dikkatli olunmalıdır.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Aldatma nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlayacak kişi dilekçe içerisinde boşanmayı getiren aldatma (zina) davranışına ilişkin açıklayıcı bilgiler vermelidir. Örneğin aldatma olayını ne zaman öğrendiği, aldatmaya ilişkin elinde kanıt olup olmadığı, aldatmayı gören bilen bir tanık olup olmadığı gibi bilgileri aldatma nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde beyan etmelidir.

Aldatma nedeniyle açılmak istenen boşanma davalarında bilinmesi gereken en önemli unsur. Davacının aldatma (zina) davranışını öğrenmesinin üzerinden altı ay geçmeden boşanma davasını açması gerektiğidir. Aldatmayı öğrenmenin üzerinden altı aydan daha uzun bir zaman geçmesi durumunda, hukuki sebep olarak aldatma gösterilerek boşanma davası açılamaz. Aldatma nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde aldatmanın öğrenildiği tarih açıkça ifade edilmelidir.

Aldatma sonrası açılmak istenilen boşanma davası için hazırlanacak boşanma dilekçesi içerisinde davacı, boşanma davasından talep ve beklentilerini de ayrıntılı bir şekilde ifade etmelidir. Örneğin boşanma sonrası çocuklarının velayetini talep ediyorsa bunu açık bir şekilde dile getirmeli, aldatmaya ilişkin kusurlu olan karşı taraftan herhangi bir tazminat talep edip etmediği, nafaka talep edip etmediği gibi konuları açıklamalıdır.

Aldatma nedeniyle boşanma dilekçesinde ifade edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise aldatmanın ispatına dair kanıtların varlığı olmalıdır. Bu konuda da bireyler aldatmaya tanık olan kişileri, aldatmayı ispat edebilecek nüfus kayıtları, otel kayıtları, kredi kartı harcamaları, fotoğraflar, mesaj içerikleri.. gibi unsurlar belirtmelidirler.

Aldatılan kişi boşanma davası açarken aldatma nedeniyle boşanma dilekçesi örneği üzerinden dava açmaktan kaçınmalıdır. Her evlilik içerisinde kendine özgü durumları barındıracağı için her boşanma davası da birbirinden farklı olmaktadır. O yüzden gelişi güzel hazırlanmış boşanma dilekçesi bireye fayda değil zarar getirecektir. Bu noktada bireyler kendi boşanma durumlarını barındıracak şekilde hazırlanmış boşanma dilekçesi ile birlikte dava açmalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>