Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Akıl hastalığı nedeniyle boşanma gerçekleştirecek kişiler açısından, Tür Medeni Kanunu’nun 165. Maddesi “ eşlerden birisinin akıl hastalığı sebebi ile ortak yaşam diğer eş için çekilemez hale gelirse ve akıl hastalığının tedavisinin olmadığı sağlık kurumlarınca raporlanırsa boşanma davası açılabilmektedir. Akıl hastalığı nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu süreçte davanın açılabilmesi için boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapması gerekir. Akıl hastalığı nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlanırken, hukuki anlamda eksiksiz ve doğru bir boşanma dilekçesi hazırlanması adına uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınmalıdır.

Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Akıl hastalığı nedeniyle boşanma dilekçesi yazarken bireylerin eşinin akıl hastalığı nedeniyle evliliğin çekilemez olduğunu ispat yükümlülüğü bulunmaktadır. Sağlık kurumlarından alınacak olan akıl sağlığı olmadığına dair bir rapor ile bu ispat yapılabilmektedir. Raporda akıl sağlığına tekrar kavuşmanın mümkün olmadığı da yer almalıdır. Yani akıl hastalığı iyileşebilir nitelikte olması durumunda akıl hastalığı nedeniyle boşanma davası açılamamaktadır. Akıl hastalığı nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlanırken birey, akıl hastalığına dair sağlık kuruluşu raporu olduğunu belirtmelidir. Dilekçe içerisinde akıl hastalığının varlığının resmi sağlık kuruluşlarınca tespit edildiğine değinilmesi önemlidir.

Akıl hastalığı nedeniyle boşanma davası açarken bireylerin boşanma dilekçesi içerisinde boşanmayı getiren olayları ayrıntılı olarak anlatması gerekir. Akıl hastalığı nedeniyle boşanma dilekçesi içerisinde de akıl hastalığı durumunun ortak yaşam kurulmasını engellediği üzerinde durulmalıdır. Örneğin eşin akıl hastalığı nedeniyle saldırgan olması, eşin akıl hastalığı nedeniyle evin geçimini sağlayamayacak durumda olması, akıl hastalığı nedeniyle ev işlerini yerine getirememesi …gibi

Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanmanın hukuki gerekçesinin akıl hastalığı olduğu boşanma davalarında bireyler akıl hastalığı nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlayarak yetkili Aile Mahkemesine, Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yapmalıdırlar. Davada akıl hastası eşi, velisi ya da atanmışsa vasisi temsil etmektedir. Dava içerisinde hakim akıl hastalığı nedeniyle boşanmaya hükmetmek için hastalığın raporla kanıtlanmasını istemektedir. Bu durumda Alınacak hastane raporu ile bu işlem gerçekleştirilebilir. Kimi zaman her iki taraf da farklı raporlar sunabilmektedir. Akıl hastalığının durumuna ilişkin birbiri ile çelişen raporların varlığı söz konusu ise Adli Tıp Meclisinden rapor alınmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>